Powody świadomego opóźnienia miesiączki
Zamierzone opóźnienie miesiączki może być stosowane z różnych powodów. Może to być związane z ważnymi wydarzeniami, takimi jak podróż, ślub, egzaminy lub inne okoliczności, które utrudnią funkcjonowanie w czasie trwania menstruacji.
Leki na opóźnienie miesiączki
Istnieje kilka metod, które mogących wpłynąć na opóźnienie miesiączki. Jedną z nich są np. tabletki przesuwające miesiączkę. Warto jednak pamiętać, że każda z nich powinna być omówiona podczas wizyty u ginekologa przed podjęciem jakichkolwiek działań.
Zwykle w tym celu stosujemy hormonalne leki na opóźnienie miesiączki, które odpowiednio dobiera lekarz. Tabletki przesuwające miesiączkę należy zażyć w odpowiednim czasie przed planowanym krwawieniem. Jeśli zastanawiasz się, czy nie jest za późno, żeby przesunąć kolejną miesiączkę – najlepiej zgłosić się w tym celu do lekarza na minimum 2 tygodnie przed spodziewanym terminem miesiączki (o ile twoje miesiączki są regularne).
A co jeśli do miesiączki zostało mniej czasu? No cóż, to zależy. Jeśli krwawienia spodziewamy się za 7 dni lub więcej to można nadal próbować opóźnić miesiączkę. Natomiast jeśli do menstruacji zostało mniej niż 3 dni, to odradzamy przesunięcie menstruacji, ponieważ jest duże ryzyko plamień i tego, że lek na opóźnienie miesiączki nie zadziała tak jak powinien.
Tabletki przesuwające miesiączkę - kiedy można je stosować?
Warto zaznaczyć, że opóźnienie miesiączki nie jest odpowiednie dla wszystkich kobiet i dziewcząt. Istnieją pewne czynniki, takie jak stan zdrowia, wiek czy stosowanie innych leków, które mogą wpływać na decyzję o przesunięciu miesiączki. Stosowanie leków na opóźnienie miesiączki o podłożu hormonalnym, np. w postaci tabletek przesuwających miesiączkę może wywołać niepożądane skutki, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek działań.
Podsumowując, przesuwanie miesiączki jest możliwe przy użyciu hormonalnych leków na opóźnienie miesiączki, jednak decyzję o takim działaniu należy skonsultować z lekarzem. Do ginekologa warto także zgłosić się w przypadku bolesnego miesiączkowania oraz infekcji intymnych.