Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa często może budzić w u młodych pacjentek uczucie lęku. Jako że tematy poruszane podczas takiej konsultacji dotyczą przede wszystkim intymnej sfery zdrowia, związana jest często uczuciem wstydu. Ale… Niepotrzebnie!
dziewczynka u lekarza

Kiedy powinna nastąpić pierwsza wizyta u ginekologa?

Przebieg pierwszej wizyty u ginekologa to duże przeżycie zarówno dla dziewczynki, jak i jej rodziców. Jest to jednak bezzasadne, gdyż odwiedziny w gabinecie tego specjalisty mogą odbywać się bez wstydu oraz nerwów. Ważne, aby w odpowiedni sposób się do niej przygotować. 

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników po raz pierwszy dziewczynka powinna się udać na wizytę między 12. a 15. rokiem życia. Głównym jej celem jest zaznajomienie młodej pacjentki z gabinetem ginekologicznym, rozmowa na temat fizjologii dojrzewania i ocena ogólnego stanu zdrowia. Lekarz ginekolog powinien też poinformować kiedy należy się udać na kolejne konsultację oraz jakie badania należy regularnie wykonywać. 

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się przygotować?

Przed wizytą rodzice, a przede wszystkim mama, powinna odpowiednio przygotować córkę na to, co będzie miało miejsce w gabinecie. Warto opowiedzieć dziecku, że nie jest to powód do wstydu i taka wizyta praktycznie nie różni się od zwykłej kontroli lekarskiej.

Trzeba także wybrać zaufany gabinet specjalizujący się w leczeniu dzieci. Pracują w nich wykwalifikowani specjaliści, którzy doskonale wiedzą, jak pracować z najmłodszymi. 

Przed pierwszą wizytą u ginekologa warto zadbać o odpowiedni strój. Najlepiej postawić na sukienkę lub spódnicę, które zagwarantują większą swobodę. Niezwykle ważne jest także zadbanie o prawidłową higienę osobistą. Zwiększy to komfort dziecka. Należy również przygotować listę wszystkich przyjmowanych leków oraz przebytych operacji. Podczas wizyty lekarz zapyta także o datę pierwszej i ostatniej miesiączki oraz o to jak dotychczas wyglądały cykle miesiączkowe.

stetoskop i zegarek

Wywiad podczas pierwszej wizyty u ginekologa – przebieg

Ważną częścią badania podczas pierwszej wizyty u ginekologa jest wywiad z rodzicem oraz dziewczynką. Lekarz przede wszystkim zapyta o to, czy występują dolegliwości, które wzbudzają niepokój. Istotne są także kwestie związane z pierwszą miesiączką. Ginekolog zapyta o jej datę, a także ile trwało krwawienie oraz czy było ono obfite i bolesne. Lekarza może także interesować to, czy w najbliższej rodzinie były przypadki zachorowania na raka piersi lub szyjki macicy.

Bardzo ważne jest to, aby nie zatajać żadnych informacji przed specjalistą. Tylko obustronna szczerość pozwoli ocenić, czy dziewczynka nie boryka się z jakimiś dolegliwościami, np. sklejenie warg sromowych, przedwczesne dojrzewanie, infekcje intymne itd. Jeśli pierwsza wizyta przebiegnie w przyjemnej atmosferze, to dziecko z pewnością nie będzie miało oporów do tego, aby odwiedzać gabinet także później. Aby zapewnić dziecku maksymalny komfort, wybierz ginekologa godnego zaufania. 

Pierwsza wizyta u ginekologa – badanie

Kolejny etap podczas pierwszej wizyty u ginekologa – badanie ginekologiczne. Jednak nie zawsze jest ono konieczne w trakcie pierwszej wizyty. Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, jeśli pacjentka zgłasza się na pierwszą profilaktyczną wizytę i nie ma dolegliwości (np. nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych bóle w tracie miesiączek, objawy infekcji intymnej) – nie musi być badana ginekologicznie jeśli sobie tego nie życzy (o ile oczywiście nie rozpoczęła współżycie – wtedy badanie ginekologiczne i pobranie cytologii jest konieczne). 

Można zaproponować badanie polegające na ocenie zewnętrznych narządów płciowych – celem oceny anatomii i potwierdzenia prawidłowego rozwoju. Jednak jeśli okaże się, że badanie ginekologiczne będzie niezbędne – lekarz na początku omówi jego przebieg. Takie badanie w żadnym wypadku nie powinno być bolesne! Rodzic pacjentki nie musi być obecny w gabinecie podczas badania ginekologicznego (o ile wyrazi on/ona na to zgodę).

Niekiedy konieczne mogą być dodatkowe badania, np. USG – takie badanie u dziewczynek, które nie współżyją wykonuje się zwykle przez brzuch, ale uwaga musi do tego być dobrze wypełniony pęcherz moczowy. Alternatywą jest USG przezodbytnicze (chociaż większość młodych pacjentek ma przed takim rodzajem badania obawy) lub nawet przezpochwowe, o ile pacjentka dobrze je toleruje – sposób przeprowadzenia badania zależy w głównej mierze od preferencji pacjentki.

Na sam koniec przebiegu pierwszej wizyty u ginekologa informuje o wynikach badania, udziela informacji na temat niezbędnych działań profilaktycznych i w razie konieczności daje zalecenia dotyczące dalszego postępowania i terminu kolejnej wizyty. Jest to też czas kiedy pacjentka lub opiekun mogą zadawać pytania. 

Udostępnij wpis
Facebook
Twitter
WhatsApp

Sprawdź pozostałe wpisy