Na czym polega badanie cytologiczne?

Każda kobieta powinna regularnie kontrolować swoje zdrowie intymne. Jednym z najważniejszych badań jest cytologia, która powinna być wykonywana regularnie.
kobieta u lekarza

Badanie cytologiczne – na czym polega?

Cytologia to procedura przesiewowa, która jest wykonywana celem wykrycia stanów przednowotworowych i raka szyjki macicy. Procedura przeprowadzana jest w gabinecie ginekologicznym przez położną bądź ginekologa podczas konsultacji lekarskiej.

Jak przebiega badanie cytologiczne?

Nie ma konieczności specjalnego przygotowania do badania cytologicznego, jednak należy uwzględnić kilka kluczowych kwestii. Warto mieć na uwadze, że niektóre czynniki mogą wpłynąć na dokładność badania.

Zaleca się, aby materiał był pobierany po zakończonej miesiączce i nie później niż 2dni przed kolejnym krwawieniem. Co ważne, 2dni przed wykonaniem badania cytologicznego nie należy:

Dodatkowo minimum 24 godziny przed cytologią należy zrezygnować ze współżycia.

Materiał pobierany jest w gabinecie na fotelu ginekologicznym przez położną bądź ginekologa. Do badania wykorzystywany jest wziernik, który wprowadzany jest do pochwy oraz specjalna szczoteczka, którą pobiera się materiał do badania, czyli komórki z kanału oraz tarczy szyjki macicy. W dalszej kolejności jest on odpowiednio zabezpieczany i przekazany do laboratorium.

Warto mieć na uwadze, że po przeprowadzonej cytologii może występować niewielkie krwawienie. Zjawisko to nie jest groźne. Cytologii nie wykonuje się w trakcie krwawienia miesiączkowego.

Wynik badania cytologicznego – jak interpretować?

Wyniki badania cytologicznego są dostępne po około 2-3 tygodniach. Do opisu badania stosuje się obecnie tzw. system Bethesda. Prawidłowy wynik cytologii to taki, w którym nie stwierdza się zmian w komórkach nabłonka płaskiego lub gruczołowego (z onkologicznego punktu widzenia stan zapalny, czyli dawniej grupa II w cytologii nie jest nieprawidłowością)

kobiece organy

Kiedy i jak często należy wykonywać badanie cytologiczne?

Pierwsze badanie cytologiczne powinno być wykonane w ciągu trzech lat od rozpoczęcia współżycia i nie później niż w 25 roku życia. W ramach profilaktyki zmian nowotworowych szyjki macicy procedura ta powinna być przeprowadzana nie rzadziej niż co 3 lata, w przypadku, kiedy poprzednie wyniki były prawidłowe. W sytuacji wystąpienia wszelkich nieprawidłowości czas następnego badania zostaje skrócony.

Cytologia jest bardzo ważnym badaniem, które pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Pozwala to na wdrożenie stosownych metod leczenia i powrót do pełni zdrowia.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuły na temat pierwszej wizyty u ginekologa i celowego opóźnienia miesiączki.

Udostępnij wpis
Facebook
Twitter
WhatsApp

Sprawdź pozostałe wpisy