Antykoncepcja dla nastolatków

Antykoncepcja jest metodą, która powinna być stosowana bez względu na to, czy dana osoba ukończyła 18 rok życia, czy też mamy do czynienia z osobami niepełnoletnimi. Chociaż antykoncepcja dla nastolatków jest tematem tabu to nie należy go unikać, ponieważ edukacja seksualna u osób młodych ma ogromny wpływ na ich przyszłość.
antykoncepcja

Rola edukacji seksualnej na temat antykoncepcji dla nastolatków

To kiedy osoby młode rozpoczną swoją aktywność seksualną i czy w ogóle dojdzie do jej rozpoczęcia w młodym wieku jest kwestią indywidualną. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż w dzisiejszych czasach osoby młode coraz częściej decydują się na rozpoczęcie współżycia, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Oznacza to, że edukacja seksualna na temat antykoncepcji dla nastolatków i świadomość dotycząca ewentualnych konsekwencji jest bardzo ważna.

Przekazywanie wartościowych informacji na temat antykoncepcji dla nastolatków oraz wiedzy dotyczącej samego współżycia, poznania własnego ciała, czy potrzeb pozwala uświadomić młode osoby, jak ważne jest stosowanie zabezpieczenia, a także, jaki jest najważniejszy cel kontaktów seksualnych.

Nauczenie dziecka otwartości, jeżeli chodzi o rozmowy na temat seksu, nauczy młodego człowieka wyrażania swoich emocji, uczuć, obaw, a także potrzeb.

Stosowanie antykoncepcji dla nastolatków - dlaczego jest tak ważne?

Antykoncepcja dla nastolatków w chwili rozpoczęcia współżycia, to jedyny sposób na ochronę przed zajściem w ciąże, która w młodym wieku nie jest pożądanym zjawiskiem. Do najczęściej wybieranych metod antykoncepcji należą tabletki jedno- lub dwuskładnikowe, plastry antykoncepcyjne, ringi dopochwowe.

Poza tym antykoncepcja dla nastolatków może nieść także wiele innych korzyści m.in. uregulowanie cyklu miesiączkowego, zmniejszenie nasilenia trądziku, redukcja nadmiernego owłosienia z określonych regionach na ciele ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (antykoncepcja mechaniczna – prezerwatywy).

Jakie metody antykoncepcji dla nastolatków wyróżniamy?

Do środków polecanych w przypadku antykoncepcji dla nastolatków zaliczamy:

Tabletki antykoncepcyjne, plastry, krążki, pierścienie – zawierają hormony, które blokują owulację oraz zagęszczają śluz, co uniemożliwia przedostanie się plemników.

Jest to mechaniczna forma zabezpieczenia przed niechcianą ciążą oraz chorobami wenerycznymi.

Środki te umieszczane są w pochwie, gdzie stanowią barierę przed przedostaniem się plemników.

wizyta u lekarza

Kryteria doboru środków antykoncepcji dla nastolatków

Konkretne metody antykoncepcji dla nastolatków powinny być dobierane w oparciu o stan zdrowia pacjentki. Oznacza to, że lekarz, zanim przepisze konkretny środek, musi przeprowadzić dokładny wywiad i zlecić badania, aby na tej podstawie zalecić odpowiednią antykoncepcję.

Przy doborze odpowiedniego rodzaju antykoncepcji dla nastolatków znaczenie mają również oczekiwania pacjentki i przyjmowane leki oraz to czy będzie pamiętała o tym, żeby regularnie przyjmować np. tabletki lub zmieniać plastry.

Poza tym wpływ na wybór antykoncepcji dla nastolatków może mieć też styl życia. Co więcej, niektóre schorzenia np. alergie, mogą wykluczać stosowanie niektórych środków antykoncepcyjnych.

Indeks Pearla - wskaźnik skuteczności antykoncepcji dla nastolatków

Wybierając rodzaj antykoncepcji dla nastolatków również kierujemy się jej skutecznością, czyli tzw. indeksem Pearla – jest to wskaźnik mówiący o tym, ile pacjentek stosujących daną metodę było w nieplanowanej ciąży po roku jej stosowania. Należy wspomnieć o tym, że bierzemy przy tym pod uwagę wskaźnik Pearla przy idealnym stosowaniu danej metody oraz wskaźnik Pearla przy realnym stosowaniu, czyli takim, który uwzględnia błędy i przeoczenia użytkowniczki (co jak wiadomo u nastolatek zdarza się często).

Po uwzględnieniu błędów stosowania wybranej metody antykoncepcji dla nastolatków indeks Pearla zawsze jest wyższy, czyli więcej pacjentek będzie w ciąży – poza pewnymi wyjątkami. Te wyjątki to tzw. LARC, czyli Long-Acting Reversible Contraception – odwracalne metody długotrwałej antykoncepcji – np. implanty antykoncepcyjne lub wkładki wewnątrzmaciczne. W ich przypadku nie ma możliwości, żeby użytkowniczka popełniła błąd podczas stosowania, ponieważ wkładki umieszczane są w macicy, a implanty pod skórą przez lekarza na okres 3-5 lat i nie wymagają dodatkowych działań ze strony pacjentek. W tym przypadku indeks Pearla przy idealnym stosowaniu i tym „w prawdziwym życiu” będzie taki sam.

Polskie prawo o stosowaniu antykoncepcji dla nastolatków

Zgodnie z przepisami lekarz, powinien przepisać antykoncepcję osobom, które planują lub już rozpoczęły współżycie i chcą uchronić się przed niechcianą ciążą. Warto dodać, że lekarz nie może odmówić wystawienia recepty na antykoncepcję dla nastolatków wyłącznie z uwagi na swoje przekonania lub własne zdanie co do rozpoczęcia aktywności seksualnej.

Nowoczesne metody zapobiegania ciąży są wysoce skuteczne i bezpieczne, gdy są stosowane zgodnie z zaleceniami w odpowiednich grupach pacjentek. Bez względu na to, jaka metoda antykoncepcji dla nastolatków została wybrana, zawsze zalecamy dodatkowo stosowanie prezerwatyw celem ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz celem zwiększenia skuteczności drugiej metody. Należy też pamiętać, że tylko abstynencja seksualna daje 100% pewności, że pacjentka nie będzie w nieplanowanej ciąży.

W celu uzyskania antykoncepcji dla nastolatków zalecana jest wizyta u ginekologa, który może również udzielić konsultacji w dolegliwościach takich jak bolesne miesiączki czy też infekcje intymne.

Udostępnij wpis
Facebook
Twitter
WhatsApp

Sprawdź pozostałe wpisy