Ginekologia dziecięca i dziewczęca

You are here:

Ginekologia dziecięca i dziewczęca

Ginekologia dziecięca i dziewczęca (albo inaczej ginekologia wieku rozwojowego) to gałąź ginekologii, które zajmuje problemami ginekologicznymi niemowląt, małych dziewczynek, nastolatek oraz młodych kobiet.


Diagnostyka i leczenie najmłodszych pacjentek różni się od postępowania u dorosłych kobiet. W zależności od wieku młode pacjentki mogą borykać się z różnymi dolegliwościami – ważne jest, aby lekarz ginekolog znał specyfikę problemów dotykających dziewczynki i nastolatki w różnych okresach życia. Dziecko to nie mały dorosły!

Photos 2
sqr012-col1 2-01
sqr012-col2 2-01

Czym charakteryzuje się ginekologia dziecięca i dziewczęca?

Gałąź medycyny, jaką jest ginekologia dziecięca i dziewczęca pozwala na kontrolowanie stanu zdrowia u osób poniżej 18 roku życia. U dzieci i młodzieży poniżej 18 lat podczas wizyty towarzyszyć musi rodzic lub opiekun prawny.

Oprócz samego badania, chodzenie do ginekologa dziewczęcego i dziecięcego pomaga też po prostu oswoić się z wizytami u lekarza. Wizyty u ginekologa odbywane od najmłodszych lat procentują w późniejszym wieku – młode pacjentki wiedzą już, czego się spodziewać.

Kiedy pierwsza wizyta u specjalisty w dziedzinie ginekologii dziecięcej i dziewczęcej?

Ogólnie zaleca się, aby pierwsza wizyta u lekarza o specjalizacji z ginekologii dziecięcej i dziewczęcej odbyła się między 13 a 15 r.ż., istnieją jednak sytuacje, w których powinna ona odbyć się wcześniej. Obejmują one:

Ginekologia dziecięca i dziewczęca – jak przebiega wizyta?

Wizyta u specjalisty ginekologii dziecięcej i dziewczęcej rozpoczyna się od wywiadu zdrowotnego, podczas którego lekarz pyta o choroby nowotworowe w rodzinie, przebieg cyklu miesiączkowego, datę ostatniej miesiączki i odstęp pomiędzy kolejnymi okresami krwawienia. Pyta również o powód wizyty i towarzyszące pacjentce dolegliwości.

W dalszej kolejności następuje przygotowanie do badania. Przy pierwszej wizycie badanie ginekologiczne z użyciem wziernika i badanie przezpochwowe nie jest konieczne, jeśli pacjentka jeszcze nie współżyła i nie ma dolegliwości, można natomiast ocenić zewnętrzne narządy płciowe, jeśli pacjentka wyraża taką chęć.

W trakcie wizyty lekarz ginekologii dziecięcej i dziewczęcej może również udzielić instrukcji jak wykonywać badanie piersi i takie badanie wykonać. Na koniec ginekolog omawia z pacjentką lub ewentualnie rodzicem czy też opiekunem prawnym wyniki badań, a także wydaje zalecenia, recepty i udziela odpowiedzi na pytania.

Dlaczego wizyty u specjalisty ginekologii dziecięcej i dziewczęcej są tak istotne?

Wizyty u lekarza specjalizującego się w ginekologii dziecięcej i dziewczęcej są szczególnie ważne dla młodych pacjentek, dlatego że to właśnie tutaj mogą one zdobyć potwierdzoną naukowo wiedzę, unikając tym samym błędów popełnianych na podstawie informacji zasłyszanych np. od koleżanek.

Okres dojrzewania to czas, w którym młoda dziewczyna może usłyszeć wiele mitów, ma także mnóstwo wątpliwości, o których nie zawsze może porozmawiać z bliskimi. Dlatego też wizyta u specjalisty w dziedzinie, jaką jest ginekologia dziecięca i dziewczęca służy temu, by zdobywać wiedzę, poznawać swoje ciało i wyrabiać nawyk dbania o swoje zdrowie – dzięki temu badanie ginekologiczne nie będzie powodem do obaw czy wstydu, lecz będzie po prostu wizytą jak każda inna.

Photos 4 contact
sqr012-col1 2-01
sqr012-col2 2-01

Umów się na wizytę do lekarza ginekologii dziecięcej i dziewczęcej

Do lekarza, zajmującego się ginekologią dziecięcą i dziewczęcą warto udać się nie tylko wtedy, kiedy wystąpił już problem, ale także profilaktycznie – na pierwszą wizytę u ginekologa, celem dobrania odpowiedniej antykoncepcji albo celem wykonania szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego.

Istotne jest, żeby ginekolog przyjmujący młodą pacjentkę wykazał się empatią i zrozumieniem dla jej problemów i rozumiał, że wizyta młodej osoby u ginekologa (często nieplanowana) może kojarzyć się ze skrępowaniem i wstydem.