Przedwczesne dojrzewanie dziewczynek

Jednym z częstych problemów, z jakimi zajmuje się ginekolog dziecięcy, jest przedwczesne dojrzewanie dziewczynek. Co należy zrobić w takiej sytuacji? W celu otrzymania fachowej porady należy odbyć konsultację z ginekologiem dziecięcym. Jeśli jednak szukasz pomocy, zapoznaj się z poniższymi informacjami.
dziecko u lekarza

Objawy przedwczesnego dojrzewania u dziewczynek
– jak je rozpoznać?

Przez przedwczesne dojrzewanie dziewczynek rozumie się proces, podczas którego ciało dziecka zaczyna dojrzewać szybciej, niż wynika to z normalnego cyklu rozwoju. Poniżej znajdują się niektóre typowe objawy, które zazwyczaj są oznaką przedwczesnego dojrzewania u dziewczynek:

Przedwcześnie dojrzewające dziewczynki bardzo często rosną szybciej niż ich rówieśniczki.

Może się ono pojawić nawet w wieku szóstego lub siódmego roku życia.

Często zdarza się, że przedwczesne dojrzewanie dziewczynek objawia się trądzikiem lub przetłuszczoną skórą. Problem ten jest związany z produkcją hormonów.

W przypadku przedwczesnego dojrzewania dziewczynek, piersi mogą zacząć rosnąć już przed ok. 8. rokiem życia. W skrajnych przypadkach może do tego dojść nawet w wieku 6 lat.

Nierzadko okazuje się, że menstruacja to stan, który pojawi się już w wieku od ośmiu do dziewięciu lat, zmiana kształtu ciała – wraz z dojrzewaniem ciało kształtuje się bardziej kobieco, szczególnie w okolicach bioder, piersi oraz ud.

Wraz z dojrzewaniem ciało kształtuje się bardziej kobieco, szczególnie w okolicach bioder, piersi oraz ud.

Jeśli u 7-8 letniej dziewczynki występują niektóre z tych objawów, warto skonsultować się z ginekologiem dziecięcym. Problem przedwczesnego dojrzewania dziewczynek może być związany z problemami hormonalnymi lub innymi kwestiami natury zdrowotnej, które wymagają odpowiedniego leczenia.

Przyczyny przedwczesnego dojrzewania dziewczynek

Przyczyn przedwczesnego dojrzewania u dziewczynek może być wiele. Zasadniczo, wśród możliwych powodów można wyróżnić takie czynniki jak:

Przedwczesne dojrzewanie dziewczynek to problem, który może wynikać z zaburzeń hormonalnych, do których zalicza się np. choroby tarczycy.

Problem przedwczesnego dojrzewania dziewczynek jest nierzadko problemem dziedzicznym i pojawia się z pokolenia na pokolenie.

Przedwczesne dojrzewanie dziewczynek to problem, który może pojawić się w następstwie czynników z otoczenia. Do powodów, które mogą przyczynić się do powstania tego problemu, zalicza się np. stres, zbyt mała ilość snu, nieodpowiednia dieta czy przewlekłe choroby.

Otyłość u dziewczynki może spowodować przedwczesne dojrzewanie.

Kolejnym z powodów przedwczesnego dojrzewania dziewczynek mogą być nieprawidłowości anatomiczne, w tym np. guzy hormonalnie czynne.

wizyta u lekarza

Nieleczone przedwczesne dojrzewanie dziewczynek – czym może skutkować?

Nieleczone przedwczesne dojrzewanie dziewczynek może skutkować różnymi poważnymi konsekwencjami, takimi jak:

Dziewczynki, które dojrzewają przed czasem, mogą doświadczać problemów emocjonalnych, takich jak depresja i niepewność.

Trzeba pamiętać, że przedwczesne dojrzewanie dziewczynek to problem, który może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia przewlekłych schorzeń, w tym np. cukrzycy typu 2 czy nawet nowotworów piersi.

W dłuższej perspektywie przedwczesne dojrzewanie dziewczynek to stan, który może doprowadzić do problemów z płodnością w życiu dorosłym,

Dziewczynki dojrzewające przed czasem nierzadko doświadczają presji społecznej, aby wyglądać jak dorosłe kobiety. W takiej sytuacji łatwo o pojawienie się zaburzeń odżywiania, w tym np. anoreksji i bulimii.

Jak widać, przedwczesne dojrzewanie dziewczynek to problem, który może utrudnić rozwój dziecka. To właśnie dlatego warto zdecydować się w takiej sytuacji na pomoc ze strony ginekologa i umówić pierwszą wizytę. Tego rodzaju specjalista pomoże również w dolegliwościach takich jak np. bolesne miesiączki, czy też infekcje intymne.

Udostępnij wpis
Facebook
Twitter
WhatsApp

Sprawdź pozostałe wpisy